Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

1. Araç Kiralama Şirketini Mutlaka Araştırın

Araç kiralarken firmalar içinde fiyat karşılaştırması yapmalı ve tenzilat fırsatlarından haberdar olmakta yarar vardır. Bu sayede hususi teklifler ve indirimleri bularak aracı fazlaca daha müsait bir halde kiralayabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz firmayla görüşmeye gittiğinizde çekinmeden aklınıza takılan bütün soruları kesinlikle sıkıntı ve kampanyalar ile alakalı bilgilendirme isteyin. Araç Kiralama firması ararken referanslı şirketlerle iletişime geçin. Eğer bilmediğiniz bir şehirde vasıta kiralamak istiyorsanız rast gele otomobil kiralamak yerine var ise o şehirdeki tanıdıklarınız ve yakınlarınız aracılığıyla otomobil kiralama firması bulmalısınız. Ancak yarım alabilecek hiçbir tanıdığınız yoksa bir kasko acentasına gidip kasko şirketlerinin devamlı çalmış olduğu dürüst iş meydana getiren kurumsallaşmış otomobil kiralama şirketlerinin listesini alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

2. Küçük Araç Kiralayarak Tasarruf Edin

Araç kiralamada pazarında minik araçlar fiyat olarak her vakit daha ucuzdur. Özellikle internetten meydana getirilen rezervasyonlarda minik vasıta tarzı yaparak, firmaların minik araca haiz olmadıkları durumda parasız vasıta yükseltme seçeneğinden de yararlanma şansınız var. Hem kullanımı rahat aynı zamanda park sorunuyla daha azca uğraşırsınız. Yakıt tüketimide daha azca olacağı için minik araçlar oldukça ekonomik bir seçenektir.

 

3. Aracı Alırken Yakıt Seviyesini Kontrol Edin

Eğer kiraladığınız vasıta size tam dolu depo bir halde verildiyse, aracı geri götürmeden derhal ilkin tekrar depoyu tam dolu bir halde götürmeniz gerekmektedir. Ülkemizde kiralanan araçlar sıklıkla çeyrek depo altındayken müşteriye teslim edilmektedir. Aracı teslim alırken yakıt göstergesinin hangi çizgide olduğuna dikkat edin ve vasıta tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin. Bunu acenteye bırakırsanız aldığınızdan seviyeden daha çok yakıt doldurabilir ve bu konum sizin daha çok masraflı hale gelebilir. Depoyu aldığınız seviyenin altında getirmeniz niteliğinde yakıt doldurma işleminin ücretini sizden alındığını unutmayın. Eğer fazla yakıtla dönerseniz de bunun tutarı size iade edilmez. Aracı teslim alırken yakıt seviyesini rapora yazdırtmalısınız.

 

4. Sigortayı İhmal Etmeyin

Araç kiralarken dikkat edilecek en mühim noktalardan biri de sigorta acentesinin şahsi araba politikasını kapsayıp kapsamadığıdır. Eğer kredi kartıyla ödeme yapılıyorsa, sigortaya gereksinim duyulabiliyor. Ancak sizin şahsi sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunmuş olduğu sigortalardan yararlanabilirsiniz. Sigortasız vasıta kullanırken olacak hasarlardan tamamen siz sorumlusunuz. Sigortaların geçerli olabilmesi için muhtelif şartlar ve kurallar olduğunu unutmamalısınız. Sürücünün kaza esnasında alkol yada herhangi bir uyuşturucu madde tesirinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması ve aracın karayolları haricinde kullanılmaması gerekiyor. Bu benzer biçimde durumlarda sigorta firması ödeme gerçekleştirmez ve vasıta kiralama firması bütün harcamaları sizin karşılamanızı istek eder.

 

5. Sözleşmeyi Ayrıntılarıyla Dikkatlice Okuyun

Araç kiralamak fazlaca rahat bir muamele olsa da kafa karıştırıcı noktalar ortaya çıkabiliyor. Sürüş sırasında yahut teslim tarihi ulaştığında bir sorunla karşılaşmamak için meydana getirilen anlaşmada bütün bilgileri incelemek mühim. Sözleşmeyi imzalamadan ilkin dört gözle beklenen her şeyi sormakta da asla bir mahzur yoktur. Eğer bu mevzuda tedirginlik hissediyorsanız, kiralamadan ilkin kuralları araştırabilir veya bilen biriyle gidebilirsiniz. Araba kiralama şirketine gittiğinizde size boş senet imzalamanız istenirse asla imzalamayın.

 

6. Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

Araç ile kaza yaptığınızda mutlaka trafik polisine kaza tutanağı tutturun. Rapor tuttuğunuzda şirket ile iletişime geçtiğinizde vasıta alınmakta ve sizlere yeni vasıta verilmektedir. Bu tatbik ise genel hatlarıyla büyük kurumsal firmalarda gerçekleştirilmektedir. Kaza yada olağandışı durumlarda vasıta kiralama firması görevlilerine yetişebilmek için çalışanların minimum ikisinin cep telefonunu alın ve kaza niteliğinde firmayla iletişime geçin. 

İlgili Yazılar

Firmadan Nasıl Araç Kiralanır ?

Kiralama İçin Araç Seçimi